Endarteraktomi

Karotis endarterektomisinin riskleri ve olabilecek kötü durumlar nelerdir?

Bu girişim genellikle son derece güvenlidir. Ancak her ameliyatta olduğu gibi bunda da olası bir takım riskler söz konusudur. Bu riskler anesteziye ve cerrahiye bağlı riskler olarak sınıflanabilir.

Anesteziye bağlı riskler kalp krizi, inme, zatürree ve bacaklardaki damarlarda oluşabilecek tıkanıklıklardır. İşlem sırasında kan pıhtılarının damar içine düşmesi durumunda pıhtının akciğer damarlarına ulaşması ile solunum yetmezlikleri oluşabilir. Bu sorunların herhangi biri ölüme neden olabilir. Daha önceden var olan tıbbi durumlar ve hastalıklar (kalp veya akciğer hastalıkları) anesteziye bağlı risklerin ortaya çıkma olasılığını artırır.

Herhangi bir cerrahi sırasında ortaya çıkabilecek olan nadir riskler bu işlemde de görülebilir. Bunlar yara yerinin iltihaplanması, ameliyat sırasında ya da sonrasında ikinci bir ameliyatı gerektirebilecek kanamaların olması olarak sıralanabilir.

Özel olarak karotis endarterektomisine bağlı olarak gelişebilecek bir takım sorunlar da olabilir. Bunların ortaya çıkma riski son derecede düşüktür ancak yine de bunların bilinmesinde fayda vardır. Bu riskler şunlardır: boyunda, cerrahi girişim yapılan yere komşu olan organ ve yapılarda zedelenme. Bunlar yemek borusu, yüze, ağıza ya da dile giden sinirlerde zedelenme, soluk borusunda ve ses tellerinde zedelenme olarak sayılabilir. Yine çok nadir olarak inme görülebilir. Temizlenen atar damarın ileride yeniden tıkanması olasılığı da vardır.

Ameliyattan sonra neler yapmak gerekir?

Ameliyattan sonra sağlıklı beslenmek, düşük yağlı, düşük tuzlu bir beslenme tarzı geliştirmek önemlidir. Sigara içmemek ve düzenli egzersiz yapmak da boyun atar damarlarının tekrar tıkanmasını önlemek için önemlidir.

Whatsapp
Türkiye Beyin Vakfı