Kemoterapi PVC Protokol

KEMOTERAPİ NEDİR ve NASIL UYGULANIR?

 

Size uygulanan kemoterapinin şekli,özellikle kanserin türü,vücudun neresinden başladığı,kanser hücrelerinin tipi ve bu hücrelerin ne kadar yayıldığı gibi bir çok nedenlere bağlıdır.Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için anti-kanser (sitotoksik) ilaçların kullanılmasıdır.Kemoterapi, kimyasal madde(ilaç) ve tedavi kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.Bu tedavide mevcut bulunan yaklaşık kırk değişik ilaçtan seçilen bir veya birkaç ilaç uygulanır.Kemoterapi,kanser tedavisinde,tek başına veya cerrahi işlemle ve/veya radyoterapi ile birlikte uygulanabilir.

 

Kemoterapide kullanılan ilaçlar sizde deneme için yapılmamaktadır.Siz bir denek değilsiniz.Bu ilaçların değerlendirmeleri yapılmış ve yıllardır kullanılmaktadır.Eğer bir deney ilacı gerekir ise, doktorunuz ilacın fayda ve zararlarını sizinle tartışır ve bu konuda sizinle anlaşırsa uygulamaya geçer.Bu nedenlerle,değerlendirilmesi yapılmamış veya yapılarak değersiz oldukları ortaya konulmuş bazı maddeleri ve metodları tedavi edici olarak uygulayan ve bilimsel ciddiyet taşımayan bu kişilerin iddialarına ve uygulamalarına itibar etmeyiniz.

Kemoterapi,kanser tipine ve kullanılan ilaçlara göre çok çeşitli yollarla verilebilir.En yaygın yolları damara enjekte etmek ve ağız yoluyla vermektir.Daha ender olarak adeleye veya deri altına enjekte edilir.Özel durumlarda omuriliğe de enjekte edilebilir.Bazı hastalarda,bu yollardan bir kaçı birlikte kullanılabilir.Hangi yolla verilirse verilsin ilaçlar kana karışarak vücudun her tarafına tabii ki kanser hücrelerine de ulaşırlar.

 

İlaçların Damar Yoluyla Verilmesi

 

Bazen ilaçlar çok miktarda sıvı içinde sulandırılarak damla damla kolunuzdaki bir damara verilir. Damardan kemoterapi yapılan bazı kişiler,serumun gittiği damardan zaman zaman yanma ve ağrı hissi duyabilirler.Bu durumda doktor veya hemşireye haber vererek serumun yavaşlatılmasını isteyebilirsiniz.Damar içinde kemoterapi vermenin bir başka yolu da,plastik bir kateterin (plastik ince bir hortum) cerrahi bir işlemle göğsünüzdeki bir damara yerleştirilmesidir.Hickman kateteri en yaygın olarak kullanılanıdır.Koldaki damar için kullanılan kateterden farklı olarak,lokal veya genel anestezi ile yerleştirilir.Yerleştirildikten sonra damardan çıkmaması için göğsünüze sıkıca bantlanır ve damar içinde aylarca kalabilir,böylece damar için kemoterapi verilirken iğneye ihtiyacınız olmayacaktır.Test için gereken kan da bu kateter aracılığıyla alınabilir.Bu kataterin olası problemleri enfeksiyon ve pıhtılaşarak tıkanmasıdır.Kateter haftada bir kez heparinle (pıhtılaşmayı engelleyen bir ilaç)yıkanacaktır.Banyo yapıp duş almanızda sakınca yoktur,ama günlük yaşamınıza birkaç kısıtlama getirebilir.Hickman kateterinini gerektiği gibi bakımı konusunda endişeliriniz varsa,evinize dönmeden önce bu hususu doktorunuzla konuşun.

 

Damar içi kemoterapi ilaçları,genellikle yarım saatten birkaç saate veya bazen birkaç güne kadar değişen bir süre verilir.Eğer sadece birkaç saat sürerse hastanede kalmanıza gerek yoktur, birkaç gün sürerse bir süre hastanede kalabilirsiniz.İnfüzyon pompaları,kemoterapi vermenin oldukça yaygın bir şeklidir.Bir çok değişik tipten oluşan bu pompalar,belirli bir miktar ilacın belli bir sürede verilmesi için kullanılır.

 

İlaçların ağız yoluyla verilmesi

 

Tedavinizin tamamı veya bir kısmı tablet şeklinde ağızdan verilebilir.İlaçları nasıl ve ne zaman alacığınız bütün ayrıntılarıyla anlatılır.Verilen bu tabletleri herhangi bir sebeple alamıyorsanız derhal doktorunuza durumu bildirin.

 

BEYİN TÜMÖRLERİ KEMOTERAPİ TEDAVİ PROTOKOLÜ

 

  •  
  • Tedaviden bir gün once tam kan sayımı yapılacak.telefon yada fax ile ilgili hemşireye bildirilecek.

  • 1.gün: 4 adet CCNU + 1 adet Zofran akşam yatmadan 1 saat once alınacak (çok tok olunmayacak. Sabah bulantı olursa bir adet zofran daha alınacak)

  • 8. gün: 2 adet vinkristin + 1adet serum ile hastaneye gelinecek tedavi alınacak

  • 2 adet notulan+ 1adet zofran akşam yatmadan 1 saat once alınacak (çok tok olunmayacak Bulantı olursa sabah bir adet zofran daha alınabilir.)

  • 29.gün: 2 adet vinkristin + 1 adet serum ile hastaneye gelinerek tedavi alınacak.

Not: Tedavinin 1. günü ile 29. günü arası muz, peynir, yoğurt, bira, şarap ve kabuklu deniz ürünleri yenmeyecek.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Kemoterapi sonrası tedavide takibim nasıl olacak?

 

Takip esnasında ilgili olan doktor zaten genel durumunun takibini yapmakta bunu yanıda 3 veya altıncı aylarda doktorun isteğine bağlı olarak görüntülemeler istenilebilmektedir.

 

İlaçlar diğer organlarıma zarar verir mi?

 

Kemoterapi ilaçları oldukça toksisitesi kuvvetli ilaçlardır. Karaciğer, böbrek, kemik iliğine, akciğere dokunan ilaçlardır. Bunlarla ilgili herhangi bir şikayet olduğunda doktora başvurulması en uygunudur. İlaçlar öncesi yapılan tetkikler bu zararı en aza indirmek içindir.

 

İlaçlar ile sosyal hayatımda sorun yaşayabilir miyim?

 

Hayır! Sosyal hayatıbıza herhangi bir etkisi yok. Ancak ilaçlar ile beraber alkol ve sigara alımı karaciğer açısından oldukça zararlı o yüzden kullanılmaması gerkemekte

 

Başka ilaçlar alabilirmiyim?

 

Başka rahatsızlıklar olabileceği için o bölümle ilgili doktorunuza ilaçlarınız söylemeniz ve etkileşimi olup olmayacağını sormanız faydanıza olacaktır.

 

Cinsel hayatımda sorun yaşayabilirmiyim?

 

Hayır yalnız bu ilaçların halsizlik yapacağını söyleyebilirim.

 

Önemli uyarı!!

 

Bu ilaçlar testlerden geçmiş olup sizin için en uygunu seçilmiştir. Çevreden duyduğunuz ilaç ya da paramedikal tedavilere itibar etmeyiniz.

Whatsapp
Türkiye Beyin Vakfı